Termal Macun Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Termal Macun Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Hayatımızın her alanında her zaman kullanmasak da elinizin altındaki telefondan tutunda kullandığımız bilgisayarlarda bile bulunur bu madde: Termal macun, bu yazımızda ise termal macunun ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerekeceğini anlatacağız. Termal macunun işlevini kısa bir şekilde özetlemek gerekirse: İşlemci soğutma bloğu ve işlemci arasındaki hava boşluklarını doldurarak ısı iletiminin  en iyi şekilde yönetilmesini sağlayan macundur.

Termal Macun Sürmezsek Ne Olur ?

Bilgisayarınız belli bir süre çalıştıktan sonra ısının doğru bir şekilde iletilmediğinden dolayı yüksek sıcaklık derecelerine çıkacaktır. BIOS ayarlarındaki verilere göre bilgisayarınız belli bir dereceden sonra otomatik olarak kapanacaktır. Peki Bu Süre Ne Kadar ? Bu sorunun cevabını net olarak açıklanamaz. Bunun sebebi işlemcinin modeline bağlı olarak değişebilir. Çünkü her işlemcinin modeline göre daha fazla ısınabilir veya ısınmayabilir. Neyse ortalamasını alacak olur istek: 30 dk~40 dk gibi kısa süre aralığında bilgisayarınız otomatik olarak kapanacaktır.

Termal Macun Nasıl Kullanılır ?

Bunun hakkında yutupda zilyon tane video var zaten. Bu videolar arasında oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatanlar ve uzatmadan uygulamalı bir şekilde yapanlar da var. Benim size tavsiyem öncelikle işlemcinizin üzerini ıslak bir mendil ile iyi bir şekilde temizleyin. Bu işlemi yaparken etil alkol veya PCB temizleyici de kullanabilirsiniz. Bu adımdan sonra kuru bir bez veya peçete ile kurutun. Bu işlemi yaparken de çok dikkatli olmanızı öneririm çünkü işlemcinizin üzerindeki bir sıvı termal macunun iyi bir şekilde ısıyı aktarmasına mâni olabilir. Bu işlemi de başarılı bir şekilde atlattıktan sonra geriye fazla bir şey kalmıyor. Termal macunun şırıngasını elinize alın ve işlemcinin üzerine sürün. Bu işlemi yaparken işlemcinin üzerinde termal macunun ince bir katman şeklinde olmasına dikkat edin. Eğer çok kalın veya çok önce olursa pek işe yaramaz. Ve ardından işlemci soğutucusunu işlemcinizin üzerine gelecek şekilde kapatın. Bu işlemi yaparken çapraz bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

Hangi Termal Macunu Tercih Etmeliyim ?

Her ne kadar termal macunu uyguladığımız yöntem önemli ise termal macun seçimi de o kadar önemlidir. Aşağıda sizler için en uygun fiyatlı ve verdiğiniz paranın hakkını veren termal macun'un linkini sizlerle paylaşıyoruz. Link