Red Dead Redemption 2 Çıktı!

Red Dead Redemption 2 Çıktı!
Vay be! 2018 yılında çıkan oyunları özetleyebilecek en iyi cümle bu sanırım. Çünkü gerçekten aşure gibi bir yıl oldu 2018. İçinde yok yok! Playstation Detroit, God of War, Spider-Man gibi exclusive oyunlarıyla yıla zaten damgasını vurmuşken 3.Parti firmaların da beklenmedik şekilde iyi performans gösterdiği bir yıldı. Ubisoft'tan FarCry 5 ve Assassin's Creed Odyssey, Electronic Arts'dan A Way Out, Capcom'dan Monster Hunter World gibi oyunlar beklenmedik şekilde iyiydi . Hatta Activision her sene çıkardığı Call of Duty oyununu bu sene bambaşka yeniliklerle geliştirdi (Hop burada ondan bahsetmiştim). Ve bu muhteşem seneye son noktayı da Rockstar Games koydu gibi gözüküyor. Çünkü 26 Ekim 2018 tarihiyle Red Dead Remption 2 çıktı! Rockstar Games'in Playstation 4 için yaptığı tek oyun Gta 5 idi. O da aslında Playstation 3 için yapılmış, sonrasında yeni nesile remastered edilmişti. Yani Red Dead Redemption 2 için Rockstar'ın bu jenerasyondaki ilk oyunu diyebiliriz. Büyük ihtimalle de son oyunu. Çünkü Playstation 4 devrinin yavaş yavaş bittiğini biliyoruz. Red Dead Remption 2'nin bu kadar iddialı olmasının sebebi öncelikle tabiki bir Rockstar oyunu olması -adamların kötü oyunu yok!- ve daha da ilginci tam 7 yıldır sadece bu oyun üzerinde çalışmaları. Evet tamı tamına 7 yıl! Bunca emeğin sonunda ortaya çıkan oyun Red Dead Redemption 2 hakkında bilmeniz gereken birkaç harika şey var. Şunun gibi:

Metacritic Ortalaması 97/100

Yani bu demek oluyor ki, oyunu inceleyen eleştirmenlerin 100 üzerinden verdiği puanların ortalaması 97! Gelmiş geçmiş en ''gerçekçi'' video oyunu olduğu kanısı üzerine varılmış. Playstation 4'ün en yüksek metacritic ortalamasına sahip iki oyunundan biri. 97 ortalamaya sahip diğer oyun ise yine bir Rockstar Games yapımı olan Gta 5.

Devasa İndirme Boyutu

Playstation için 99, Xbox için tam 107 GB! Bu durum oyunu dijital olarak satın almayı düşünenleri hayli üzecektir ama kutulu versiyonda da bi gariplik var. Red Dead Redemption 2'nin kutulu versiyonu tam 2 diske sahip. Evet aynı eski günlerdeki gibi. 1 disk oyunu kurmak, ikincisi ise oynamak için. Adamlar oyunu tek diske sığdıramamış. Red Dead Redemption 2'nin bu devasa boyutu bizi tek bir yere götürüyor:

Atların Testisleri

Evet atların testisleri! Çünkü oyundaki at testislerinde bile bir fizik varmış. Yani soğukta büzüşecek, sıcakta normal hallerine döneceklermiş. Atlar ve testisleri dışında böyle yüzlerce minik detay barındırıyor Red Dead Redemption 2. 100 GB, bir oyun için daha önce görülmemiş seviyede bir boyut. Bu da demek oluyor ki bizi daha önce görülmemiş seviyede detaylar bekliyor. Eleştirmenler en gerçekçi oyun derken bundan bahsediyor olmalılar.

Hikaye Modu

Yaklaşık 60-65 saatlik bir oynanış süresine sahip olacakmış. Yalnız bu 60 saat sadece ana görevleri kapsıyor! Yan görev ve onun gibi şeylere kendinizi kaptırırsanız ne kadar olur bilmem. Ama sadece 60 saatlik bir hikaye moduyla bile benim için ''Ömür Vermelik Oyunlar'' kategorisine girer. Ana görev dışında, açık dünyada yürürken bile karşılaşabileceğimiz onlarca olay var, aynı ilk oyunda olduğu gibi. Ama Red Dead Redemption'un sadece ana senaryosuyla ''Ömür Vermelik'' bir oyun olamayacağını düşünüyorsanız bir de şuna bakın:

Online Modu Da Var

Evet Red Dead Redemption 2, aynı Gta 5'teki gibi bir online moduna sahip olacak. Gta 6'nın hala yapılmaya bile başlanmamış olmasının en büyük sebebi şüphesiz Gta Online'nın bu başarısıdır. Red Dead Redemption 2 de yayınlandıktan 2 hafta sonra Online için bir açık betaya girecek. Ve eğer Red Dead Redemption Online da Gta Online kadar kendini geliştirebilir ve çıktıktan 5 sene sonra bile oynanırsa, işte o zaman bir sonraki Red Dead Redemption oyunu için çok bekleriz arkadaşlar. Nihayet Red Dead Redemption 2 çıktı ve hayatımızdan biraz zaman çalacakmış gibi duruyor. Devasa boyutu ve oynanış süresiyle beni biraz korkutsa da kesinlikle oynanılması gereken bir oyun olduğunu biliyorum. Ve eminim bu senenin en iyi oyunu olmaya en büyük aday. Aşağıdaki linke tıklayarak oyunu Playstation 4 için kutulu olarak satın alabilirsiniz. https://www.teknogolddepo.com/ps4-red-dead-redemption-2?search=red%20dead&description=true