Li-ion ve Li-po Pil Arasındaki Farklar Nedir?

Li-ion ve Li-po Pil Arasındaki Farklar Nedir?
Günlük hayatta kablosuz olarak kullandığımız neredeyse her şeyin içinde vardır bu teknoloji: Batarya ya da Türkçesi ile "Pil" ve biz bu teknolojiyi günümüzde iki başlık altında inceliyoruz: li-ion ve li-po. Li-ion pilleri genellikle telefonlarımızın içinde bulunan pilden tanıyabiliriz. Aslında li-po piller de telefonlar için kullanılır. Ancak li-ion pillerin daha fazla kullanılmasının nedeni maliyetinin daha ucuz olmasından dolayıdır. Daha fazla uzatmadan li-ion ve li-po pillerin özelliklerini kısa bir şekilde anlatayım;

Li-ion Pil Nedir ?

Bundan 27 yıl önce ilk kez Sony tarafından taşınabilir cihazlar için kullanılan li-ion piller günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Li-ion piller kullanılmasa bile yılda %20 - %30 oranında kapasitesi düşer ve ortalama ömürleri 5 yıldır.

Li-po Pil Nedir ?

İçerisinde bulunan lityum ve polimer'den dolayı bu piller kısaca "li-po" olarak adlandırırılır. Yarı iletken polimer elektrolit kullanır. Ve bu nedenle oldukça modern bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Kullanım alanları başta: rc tekne, uçak, araba olmak üzere mp3, telefon, tablet gibi birçok teknolojik üründe kullanılmaktadır.

Li-ion ve Li-po Pil Arasındaki Farklar

Li-ion ve Li-po pillerin arasındaki en büyük farkın kullandıkları elektrolotin farklı malzemeden imal edildiği için olduğunu söyleyebiliriz. 1) Kullanım alanları benzerdir. 2) Li-po pillerin ömrü li-ion pillere göre daha uzundur. 3) Li-po piller, istenildiği şekle kolaylıkla sokulabilir. Ve bu şekilde daha fazla üründe kullanılabilir. 4) Li-ion piller, maliyetinin düşük olmasından dolayı li-po pillere göre daha yaygın bir şekilde kullanılır. 5) Li-po piller li-ion pillere göre sıcak ortamlarda daha verimli bir şekilde çalışabilmektedir. 6) Li-po pillerin kullanımı li-ion pillere  daha risklidir ancak günümüzde gelişmiş teknoloji ile bu sorunun üzerinden gelinmiştir. 7) Li-po pillerin güç yoğunluğu li-ion piller'e göre daha yüksektir. Bu nedenle daha küçük boyutlarda olup yüksek kapasitelilerdir. Özetleyecek olursak her iki teknoloji de birbirlerine oldukça benzemektedir. Aynı anot ve katot panelleri içinde bulundurmaktadır. Anacak li-po piller daha yenilikçi bir teknoloji olsa da li-ion pillerin evrimleşmesinden dolayı ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu yazımızda li-po ve li-ion arasındaki farklara ve çalışma  prensiplerine göz attık. Umarız ki bu yazı aklınızdaki soruları silmiştir.