WhatsApp Business Nedir? WhatsApp Business Ne işe Yarar?

WhatsApp Business Nedir?  WhatsApp Business Ne işe Yarar?
  WhatsApp Business Nedir?  WhatsApp Business Ne işe Yarar? WhatsApp Business, küçük işletme sahipleri düşünülerek oluşturulmuş ücretsiz özel bir iPhone ve Android uygulamasıdır. WhatsApp Business, mesajları otomatik hale getirmek, sıralamak ve hızlı yanıt vermek için araçlar sağlar ve bu sayede müşterilerle haberleşmeyi kolaylaştırır. WhatsApp Business WhatsApp Messenger gibi görünmesi ve çalışması için tasarlanmıştır. Mesaj göndermekten fotoğraf göndermeye kadar, WhatsApp Messenger'da yapmaya alıştığınız her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz. Şu anda uygulamada sunduğu bazı özellikler şunlardır:
  • İstatistikler; kaç tane mesajın başarıyla gönderildiğini, ulaştığını ve okunduğunu görmek için.
  • İşletme profili; şirketin adresi, e-postası ve web sitesi gibi önemli bilgileri listelemek için.
  • Mesajlaşma araçları; müşterilere hızlı bir şekilde yanıt vermek için.
  Daha iyi anlatmak gerekirse. 1 - Telefon numarasına gerek duymadan kurulabilmesi   WhatsApp uygulaması kurulum aşamasında SMS ile onay yani doğrulama ister. Bu nedenle sadece SIM kartı takılı bir telefona ya da tablete kurulabilir. WhatsApp Business'ta ise böyle bir şart yok. İster 0850'li, ister 444'lü, isterseniz alan kodlu işletme telefonunuzu kullanarak, istediğiniz telefon ya da tablete kurabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, doğrulama aşamasında  - Beni arayın - demek ve iletilen 6 haneli kodu girmek.   2 - Çoklu kullanıcı desteği WhatsApp Business'in bir özelliği de, aynı cihaz üzerinde hem işletme hem de kişisel hesabınızı kullanmanıza olanak sağlaması. Ayrıca birden çok kullanıcı WhatsApp işletme hesabınızı kullanarak müşterilerinize cevap verebiliyor.

3- Müşterileri kategorize edebilmek

WhatsApp Business'ta müşterilerinizi özeliklerine göre kategorize edebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz belirli bir gruba mesajı iletebilirsiniz.

4- Otomatik yanıtlar oluşturabilmek

Müşterileri etiketlerle kategorize edebilme, otomatik yanıtlar ve mesajlar oluşturabilme. WhatsApp durumunuza göre müşterilerinize bildirim ve otomatik mesajlar gönderebilme gibi özellikler. Bunlar WhatsApp Business'i işletmelerin öncelikli tercihi haline getiriyor. Otomatik cevaplar ve mesajlar konusunu biraz açarsak; İşletmelerle iletişime geçen müşterilerin, sordukları birbirine benzeyen aynı sorular vardır. Bu sorulara da genellikle aynı yanıtlar verilir. Gelelim o yanıtı verebilmek için öncelikle mesajı okumanız gerekir. WhatsApp Business ile mesai saatleri dışında ya da telefonunuz yanınızda yokken yapacağınız çok basit bir ayarlama ile, müşterilerinize anında yanıt verebiliyorsunuz. Günümüzde işletmelerin yaşadığı en büyük problemlerden biri de, sorulara kısa sürede cevap verememek. Müşteriler için önemli olan bu konu, birçok sosyal medya platformunda 'yanıt verme oranı' ile de ifade ediliyor. Örneğin Facebook kurumsal sayfanız ya da Google Business sayfanıza bakın. İşletmenizin sayfasını ziyaret edenlere, "Yanıt verme oranı yüksek ya da düşük" ibaresi ile dönüş süreniz ve oranınız gösteriliyor. Bu nedenle WhatsApp Business önemli. Adeta bir sanal sekreter gibi çalışıyor.

5- Özelleştirilebilir profil

WhatsApp Business'i işletmelerin tercihi haline getiren bir diğer önemli özellik ise, kurumsal kimliklerini, müşterilerine daha kolay ulaştırabilmelerini sağlaması. İşletme profilinizi istediğiniz gibi özelleştirebilir, logonuzu, adresinizi, haritanızı, mail adresinizi ve web sitenizi müşterilerinize kolayca sunabilirsiniz.

6- İstatistik alabilme

WhatsApp Business'in işletmeler için etkili bir özelliği de, mesaj istatistiklerini tek yerde gösterebilmesi. Gönderilen, iletilen, okunan ve alınan mesaj istatistiklerini gösteren uygulama, iletişim trafiğinizi ölçebilmenizi sağlıyor. Yazımın başında da belirttiğim gibi, teknolojinin ve iletişimin çok çabuk evrildiği günümüzde, WhatsApp Business, birçok avantajıyla işletmelerin iletişim dertlerine derman oluyor. Gelgelelim işletmeler için avantajlı olan bu uygulama, kullanıcılar için kabusa dönüşebiliyor. Uygulamayı kötüye kullanan işletmeler, kullanıcıları reklam yağmuruna tutarak WhatsApp'ı kaldırma raddesine getiriyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey, sizi bunaltan işletme profilini engellemek. Bunun için engellemek istediğiniz hesabın sohbet penceresini açıp, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunarak 'engelle' seçeneğini işaretlemek.   App Store’dan  ve Google Play Store’dan   WhatsApp Businessı nasıl indirebileceğinizi kolay öğrenebilirsiniz. Bir işletme değilseniz, bu ayrı uygulamayı indirmenize gerek yoktur. WhatsApp Messenger hesabınızı arkadaşlarınız, aileniz ve işletmelerle konuşmak için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. WhatsApp Business Nasıl Kullanılır  ? Şimdilik ücretsiz olarak sunulan WhatsApp Business'ın gelecekte herhangi bir ödeme gerektirip gerektirmeyeceği bilmiyoruz. Normal WhatsApp'tan farklı olarak WhatsApp Business'da daha farklı özellikler bulunuyor. Uygulamayı edindikten sonra profil kısmının sağ üst tarafında yer alan kalem simgesine tıklayarak normal WhatsApp'ta olmayan seçenekler kullanıcının karşısına çıkıyor. Bu bölümde, konum, şirket tanımı, e-posta adresi, internet sitesi gibi seçenekler bulunuyor. WhatsApp Business'ı normal uygulamadan ayıran diğer bir özellik sabit numaralarla hesap oluşturulabilmesi. Bu önemli özellik sayesinde şirketler, müşterileriyle daha kolay bir iletişim içerisine girebilecek. Otomatik Cevaplama Özelliği WhatsApp Business ile gelen diğer bir önemli özellik ise otomatik cevaplama özelliği ve istatiksel verilere ulaşabilme özelliği.  Firma yetkilisinin dışarıda olduğu, mesainin bittiği ya da cevap veremez durumda olduğu zamanlarda müşteriden gelen mesajlara otomatik şablon bir mesaj gönderilebiliyor. Çok kullanışlı bir özelliktir ki bu özelliği kullanmak için Ayarlar bölümünden Away Message kısmına şablon mesajı yazmak ve bu mesajın gönderileceği saatleri yazmak yeterli.   Yazımız birçok yerden alınarak derlenmiştir