Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian Boo Bakımı
Küçüklüğümden beri tek arzum bir köpeğimin olmasıydı. Ve bir gün ablam iş çıkışı bir ''Pomeranian Boo'' olan oğluşum Harry ile çıkageldi. Gözlerim dolmuştu ve ona aşkla bakıyordum. Süs köpeği(!) olarak adlandırılan bu türün genellikle satın alındığını görürsünüz fakat biz sahiplenmiştik. Önceki sahibinin sorumsuz davranışları yüzünden onun bize alışma süreci biraz zor oldu. Bu yüzden, Harry'nin ailemizin bir parçası haline gelirken deneyimlediğim ve öğrendiğim şeyler hakkında bir ''Pomeranian Boo Bakımı'' yazısı yazmaya karar verdim. Öncelikle doğru yetiştiricilerden alınması önemli zira internet üzerinden, merdiven altı yerlerden, orijinal değil daha çok kırmaları temin ediliyor ve bu da bakımı ve eğitiminde pek tabii farklılıklara yol açıyor. Almanya-Polonya civarında doğmuştur ve kökenleri spitze dayanır. Pomeranian cinsinin bir çok farklı fenotipte olanlarıyla karşılaşabiliyoruz. Halkımız sivri burunlu olanlara ''tilki suratlı'', yuvarlak suratlı olanlara ''tedy bear'' yani ayıcık suratlı benzetmelerinde bulunuyor. Ama şöyle bir yanılgıya düşmeyin iki cins değil tek cinsdir. Yetişkinlerin ağırlıkları 1 ila 3,5 kg arasındadır. Küçük ırk köpeklerdir. Tüyleri orta uzunluktadır ve bakım isterler ve küçüklükte kendiniz taramaya ve dişlerini fırçalamaya alıştırmanız gerekiyor yoksa benim gibi sorun yaşayabilirsiniz.

İlk Zamanlarda Yaşadığım Sorunlar

Benim sorunlarımın temel sebebi ilk defa bir köpek sahiplenmem ve deneyimsiz olmamdı. Ve bir de eğitimi konusunda da biraz geç kalmıştım, gerçi o konuda da birçok hatam olmuştu: Hevesli ve yeni hayvan sahiplenmiş biri olarak ilk zamanlar üstüne çok titrerdim; yemek yedikten 15 dakika sonra hemen dışarı gezmeye çıkarıyordum, tuvalet eğitimi için ped almıştık fakat fark ettik ki gazeteye yapmayı seviyor ve biz de onunla devam ettik. O benden önden gitmeye çalışırdı, koştururdu ve ben de buna izin verirdim. Oysa bu yaptıklarım köpeğimin gelişimini olumsuz etkileyen davranışlarmış! Bu tarz konularda kesinlikle dominant olmanız ve kararlı bir tutum sergilemeniz gerekiyor.  Ona sizin onun sahibi olduğunuzu kabullendirmeniz ve söz geçirmeniz önemli. Yoksa ilerleyen zamanlarda benimki gibi asi bir genç adam olabilir -ki bunu hiç istemezsiniz-.

Yaygın Görülen Olası Sağlık Problemleri

  • Hareketli, neşeli ve aktif hayvanlardır. Ev köpekleri olmalarına karşın düzenli şekilde dışarı çıkmaları önemlidir. Eğer sosyalleşmesini önemsemezseniz birtakım davranış problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
  • Özellikle ithal olanlarda çok sık gözlemlenen deri hastalığına yatkınlıkları vardır. 1-1,5 yaş aralığında su yüzeyine çıkan bu durumda bazı yiyeceklere dikkat edilmelidir zira derisinde mantara yol açabilir. Pek sık görülen ''Black Skin Disease'' ise tüylerin dökülmesi ve tüylerin siyah bir renk almasıdır. Özellikle Tayland'dan ithal edilenlerde sıklıkla görülür.
  • Diz kapağının çıkması ve çapraz bağ problemi bu ırkın baş belasıdır. Zaten ırk olarak kas gelişimlerini tamamlamamaya yatkınlıkları varken bir de düzensiz egzersiz programıyla bu hastalıklar daha çabuk gün yüzüne çıkmaktadır. Bu konu ciddiye almalı, gerekirse veterinerinizden tavsiye almalısınız.
  • Evinizde yerde ulaşıp tadına bakmak isteyeceği bitki veya herhangi bir şey bulunmamalıdır. Birkaç kere toprak ve yaprak yediği için kan kustuğunda çok endişelenmiştim. Sonradan araştırdım ve sebebinin besinlerden alamadığı bazı şeylere ihtiyaç duyması bu tarz davranışlara sebep oluyor.
Yaklaşık bir sene boyunca beslenme konusunda çok zorluk yaşadım. Benden önceki sahipleri ev yemeğine alıştırmış, bu yüzden bir sene boyunca kendi isteğiyle aç kalarak önündeki mamayı yememeye kararlıydı. Onlarca mama markası denedim en sonunda Hills markasında karar kıldı, beğendi, onunla devam ettim. Ama o bir sene çok zorluydu. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız pes etmemelisiniz çünkü ev yemekleri sağlığına epey zararlı olabiliyor. Doğru mama önemli ? Süt dişlerini zor döken köpeklerdir.Bu olay insanlarda da görülebiliyor. Fazla diş görüntüsü ağız kapanış bozukluklarına sebebiyet verebilir. Süt dişi orada kalıp kalıcı olarak çıkacak dişi eritebiliyor bu da damak problemlerine, yanak ısırma, yiyeceklerin arada takılı kalması gibi problemlere sebebiyet verebiliyor. Eğer 8-9 aylıkken süt dişlerini kaybetmemişse veterinerinizle diyaloğa geçip süt dişlerini çektirmeniz gerekir. [video width="480" height="848" mp4="https://www.teknogolddepo.com/blog/wp-content/uploads/2020/03/WhatsApp-Video-2020-03-25-at-13.26.23.mp4"][/video] Son olarak tekrar altını çizmek istediğim şey sosyalleşmesine özen gösterilmelidir aksi takdirde davranış bozukluklarına çok yatkın yatkın bir ırktır. Bu ırkları görünüşlerine bakarak değil gönül vererek, sorumluluğunu alarak sahiplenmelisiniz. Bir hayvan sahiplenmek, bir canlının sorumluluğunu almak büyük bir olaydır, size iyi gelmekle kalmaz bir canın değerini anlarsınız. Harry ailemize katıldıktan sonra sokaktaki hayvanlara olan bakışım da değişti. Elimden geldiği kadar barınmalarına, beslenmelerine yardım etmeye kendimi adamış durumdayım. Eğer bir Pomeranian Boo sahibiyseniz ve eğitimi hakkında size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ama bir hayvan sahibi değilseniz bile sokaktaki dostlarımızı görmezden gelmeyin.