Work and Travel Rehberi

Work and Travel Rehberi
''Şu sınavı atlatayım, bir üniversiteye kapağı atayım. Sonra work and travel ile Amerika'ya gidicem''. Bu cümle günümüz lise öğrencilerinin ağzında sakız olmuş durumda. ''American Dream'' zamanlarını geçmedik mi yahu? Görünen o ki hala insanlar yurt dışında -özellikle de Amerika'da- yaşama deneyimini istiyor. Öğrenciler için de çok cazip bir fırsat olan Work and Travel bu aralar çok popüler. Peki nedir bu ''Work and Travel''? İnsanlar kulaktan dolma bilgilerle mi dolu? İşte sizin için hazırladığım Work And Travel Rehberi. Program, üniversite öğrencilerinin yaz aylarında ABD'de geçici işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmelerine ve bu sürede ülkeyi gezip tanıyarak İngilizcelerini geliştirmelerine olanak sağlar. Work and Travel herkesin katılabileceği bir program değildir, bunun için bazı şartları vardır:
 • Her üniversite öğrencisi başvurabilir
 • Açık öğretimde okuyanlardan sadece bölümü İngilizce Öğretmenliği olanlar başvurabilir.
 • Yaşınızın 18 ile 26 arasında olmalıdır.
 • İngilizce seviyenizin orta şeker olması (inter-mediate) gerekir.
Hangi Şirket ile Programa Katılınmalı? Aracı şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli?
 • Firmanın danışmanları program süresince ABD'de mi yoksa değil mi öğrenmelisiniz. Bir sorun yaşadığınızda hızlıca iletişime geçmeniz önemli tabi.
 • Programınızda kesinlikle bir sorunla karşılaşmayacağınıza garanti veren firmalardan uzak durun. Pek tabii sorunlar olacaktır, size bu tarz garantiler veren şirketlerin şeffaflığına güven olmaz.
 • Program ücreti sizin için temel bir kriter olmamalı. Hiç tahmin edemeyeceğiniz yerlerden taviz vermiş olabilirler.

Şirketinizi de seçtikten sonra diğer aşamalar hemen hemen şöyle:

 • Şirketin sizden istediği evrakları temin etmeniz (Pasaport, İngilizce olarak hazırlanmış öğrenci belgesi, 5×5 ebatlarında arka fon beyaz olacak şekilde çekilmiş vesikalık fotoğraf vb.).
 • İş eşleştirmeleri (Çocuk bakıcılığı, can kurtaranlık, garsonluk vb.)
 • DS-2020 formunun temini
 • Vize Aşaması ve “Acaba vize alabilecek miyim?” heyecanı.
 • Uçak bileti aşaması (Tebrikler ABD ye gitmeye hak kazandınız macera dolu Amerika Amerika...)
 • Oryantasyon aşaması (Farklı kültürlerin ön tanıtımı yapılır, kültür şoku konusunda bilgilendirir nasıl başa çıkacağınızı açıklar.)
Vize Harcı: 160 USD (sabit ücrettir)
SEVIS Harcı: 35 USD (sabit ücrettir)
Uçak Bileti: 600 USD – 900 USD aralığı (değişken ücrettir) Cep Harçlığı: 800 USD (önerilen miktardır)
İş tabii ki Amerika'ya gitmekle bitmiyor. Work and Travel sırasında işinize yarayabilecek bazı tavsiyelerim var:
İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız olabildiğince çevrenizdeki Türklerden uzaklaşın. Bu çok duyduğunuz bir şeydir ama klişe olduğu doğru olmadığı anlamına gelmez. Orada bir yaz geçireceksiniz, olabildiğince azla yabancı dilinizi geliştirmeye; konuşmaya bakın.
Kendinizi en özgür hissedeceğiniz zaman dilimidir. Macera dolu Amerika! Gezilecek ve görülecek tonla yer var. Güzel bir program yapıp ucuz ama dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.
E tabii işin bir de maddiyat kısmı var eğer ''orada biraz cebim para görsün, eve gelince de biraz rahata çıkayım'' diyorsanız verebileceğim en büyük tavsiye büyük, metropol şehirlerdense kasaba tarzı küçük yerleşim yerlerini tercih etmeniz. Bazen hayatın ne kadar pahalı olabildiğine inanamazsınız! Oraya gitmeden önce hazır çorbadır, çay-kahve tarzı kolay tüketilebilecek şeyleri depolamanızı söyleyenler olacaktır. Haklılar, unutmayın hala öğrenci hayatı yaşıyorsunuz. Konaklama için aracı şirketinizin size bir yer ayarladığı gibi dilerseniz kendiniz daha uyguna kalabilecek yerler de bulabilirsiniz. Bu durumda ortak bir veya birden fazla ev arkadaşı cebinizi epey rahatlatacaktır.
İşin eğlence kısmını bir kenara bırakıp, birden fazla işte çalışarak, bazen uykunuzdan ödün vererek Türkiye'de yıllarca birikim yapıp alamayacağınız arabaları bile çekebilirsiniz altınıza. Ne istediğinizi iyi bilin.   Geri döndüğünüzde güzel anılarınızla birlikte, kazandığınız parayla üniversitenizi ödeyebilir, belki bir araç satın alabilirsiniz. Her şeyden önemlisi çok farklı bir hayat deneyimi kazanmış olacaksınız. Work and Travel sizlere bu imkanları sağlıyor. Eğer böyle bir hayaliniz varsa, sizin için kaçırmamanız gereken bir fırsat olduğunu söyleyebilirim.